• KLASA POLICYJNA

Klasa liceum ogólnokształcącego o profilu  policyjnym

„O jak ja kocham to miejsce, tu jest tyle policji i czuję się bezpiecznie”(Happysad)

Policjant to zawód, od którego zależy ludzkie bezpieczeństwo. To nie tylko pasja i praca, to przede wszystkim ogromna odpowiedzialność i wiążący się z nią wysiłek zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Nasze liceum proponuje kształcenie w klasie policyjnej, aby zaznajomić młodzież z zasadami i regułami panującymi w policji.

Propozycja skierowana jest do uczniów, którzy chcą pogłębić wiedzę z zakresu policji wzbogaconą
        o szereg zajęć praktycznych:

• uczeń pozna prawne zasady organizacji policji,
        • nabędzie wiedzę na temat sprzętu i broni niezbędnej w pracy w policji,
        • pozna taktykę i sposób działania prewencji,
        • odbędzie szkolenie w zakresie pierwszej pomocy,
        • nauczy się rozkładnia i używania broni palnej,
        • zapozna się z technikami obsługi broni specjalistycznej,
        • pozna podstawy prawne pracy policjanta,
        • przyswoi schematy działania policji,
        •  pozna w teorii i praktyce zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz zabiegów resuscytacyjnych ,
        •  pozna zakres taktyk i technik interwencji,
        • wykształci w sobie cechy, jakimi powinien wyróżniać się policjant,
        • zrozumie wagę  poczucia odpowiedzialności za drugiego człowieka,
        • pozna elementy musztry i samoobrony,

Oferta skierowana jest do uczniów, którzy chcą kontynuować naukę:

• w Szkole Policji m. in. : w Katowicach, Pile, Koszalinie
        • w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie
        • w Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach
        • na Politechnice Śląskiej w Gliwicach
        • w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa w Gliwicach
        • absolwenci mogą również kontynuować naukę w szkołach policealnych w zawodach związanych z bezpieczeństwem narodowym, ratownictwem medycznym czy pożarnictwem, ochroną przeciwpożarową, bezpieczeństwem i higieną pracy itp.

Co zyskasz kończąc szkołę ?

• możliwość aplikowania do pracy w formacjach Policji lub innych służbach mundurowych
        • możliwość kontynuowania nauki z zakresu prewencji lub ratownictwa medycznego na poziomie licencjackim i wyższym
        • możliwość kontynuowania nauki w szkołach policealnych
        • umiejętność udzielania pierwszej pomocy i reagowania w sytuacjach zagrożenia
        • punkty według rozporządzenia z tytułu wykształcenia podczas rekrutacji do policji
        • dodatkowe punkty podczas rekrutacji do Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu

Jak wygląda nauka w liceum ogólnokształcącym o profilu policyjnym?

Celem kształcenia jest zdobycie  wiedzy i umiejętności, które pomogą  podjąć pracę w Policji bądź w innych służbach mundurowych. Po ukończeniu szkoły uczeń uzyska nie tylko świadectwo maturalne, ale także wszechstronne przygotowanie sprawnościowe umożliwiające podjęcie nauki na wydziałach Akademii Wychowania Fizycznego, w szkołach policji oraz na innych uczelniach. Profil klasy jest tak przygotowany, by uczniowie mogli rozwinąć swoje zainteresowania związane z policją i służbami mundurowymi, poszerzyć  wiedzę o problemach i zagrożeniach współczesnego świata.

W planie lekcji są wszystkie przedmioty ogólnokształcące:

• Języki obce: angielski (poziom rozszerzony od klasy pierwszej), niemiecki, francuski
        • Przedmioty rozszerzone: j. angielski ,historia, informatyka
        • Przedmioty dodatkowe: podstawy wiedzy o służbach mundurowych, pierwsza pomoc przedmedyczna i zajęcia specjalistyczne prowadzone  w formie ćwiczeń i wykładów  przez  funkcjonariuszy Policji i innych służb mundurowych  realizowane już od klasy pierwszej.
        • Obozy szkoleniowe z  ukierunkowaniem na ćwiczenia dla przyszłych policjantów,
        • Zajęcia na strzelnicy, ćwiczenia terenowe z wykorzystaniem sprzętu technicznego,
        • Wyjazdy na uroczystości, zawody, pokazy.

Współpracujemy z instytucjami:

• Miejską Komendą Policji w Rudzie Śląskiej,