Z okazji Dnia Edukacji Narodowej życzę wszystkim Pracownikom Oświaty, by ich „pociąg do wiedzy” nigdy nie wypadł z torów, a każda lekcja była pełna inspiracji, uśmiechu i dobrej energii!
Dyrektor szkoly - Katarzyna Nowak
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej życzę wszystkim Pracownikom Oświaty, by ich „pociąg do wiedzy” nigdy nie wypadł z torów, a każda lekcja była pełna inspiracji, uśmiechu i dobrej energii!
Dyrektor szkoly - Katarzyna Nowak
Z okazji zbliżającego się święta Komisji Edukacji Narodowej mogliśmy dziś zobaczyć program artystyczny przygotowany przez uczniów naszej szkoły, z którymi przejechaliśmy przez różne stacje edukacji. Popis aktorski, cheerliderski, recytatorski i piosenkarski dostarczył nam wielu emocji, a słowom zachwytu i uznania, po występie, nie było końca.
Jednak to nie były jedyne emocjonujące wydarzenie dnia dzisiejszego.
W czasie akademii nauczyciel Hoovera, pan Marek Szendzielorz odebrał z rąk przedstawiciela CWCR w Katowicach - ppłk Małgorzaty Kobryń list gratulacyjny od Ministra Obrony Narodowej jako koordynator klas OPW. Gratulujemy!!
Poznaliśmy również nowy skład Samorządu Uczniowskiego: Maja Mich (3f), Nadia Białecka (3f) i Filip Tarnawski (2a). Gratulujemy!
Nadia Białecka (3f) oraz Jakub Dąbek (3d) zostali naszymi przedstawicielami naszej szkoły w Młodzieżowej Radzie Miasta Ruda Śląska. Gratulujemy!
Z okazji zbliżającego się święta Komisji Edukacji Narodowej Dyrekcji, Nauczycielom i wszystkim Pracownikom Oświaty składamy serdeczne życzenia zdrowia, dalszych sukcesów i osiągnięć zawodowych, satysfakcji z pracy z młodzieżą oraz pomyślności w życiu osobistym.
Międzyklasowy wyjazd do Energylandii uznajemy za zaliczony, zamknięty i niezwykle udany. Nawet jesienna aura nie była w stanie zepsuć nam świetnej zabawy.
Dzisiaj na fizyce mieliśmy okazję spotkać się online z dr. Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim
Opowiedział o swojej drodze do ESA, przygotowaniach do misji kosmicznych i o tym, jak nauka może naprawdę wynieść
człowieka w kosmos (dosłownie! 😎).
To było niezwykłe doświadczenie, które na pewno zainspiruje wielu naszych uczniów do poszukiwania własnych kosmicznych pasji. 🌍✨
Dziś w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Zdrowia Psychicznego – wyjątkowy czas, w którym przypomnieliśmy sobie, jak ważne jest dbanie o siebie, swoje emocje i dobre samopoczucie.
Podczas wydarzenia odbyło się uroczyste otwarcie biblioteczki tematycznej z książkami o zdrowym odżywianiu, relaksie i trosce o zdrowie psychiczne. 📚
Biblioteczkę oficjalnie otworzyła przewodnicząca szkoły, za co serdecznie dziękujemy! 👏
Uczniowie mogli również odwiedzić:
💇♀️ punkt plecenia warkoczyków na II piętrze,
🎧 strefę ciszy z kolorowankami i muzyką relaksacyjną,
🚶♀️ oraz wziąć udział w „Spacerze po zdrowie”.
To był dzień pełen spokoju, uśmiechu i dobrej energii.
Pamiętajmy – zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak fizyczne! 💚
#DzieńZdrowiaPsychicznego #NaszaSzkoła #DbajmyOSiebie #Wellbeing
Podczas dzisiejszych uroczystych obchodów Święta Komisji Edukacji Narodowej, powszechnie znanego jako Dzień Nauczyciela, dwoje nauczycieli naszej szkoły zostało wyróżnionych i nagrodzonych przez Prezydenta Miasta Ruda Śląska za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej, wkład w edukację oraz zaangażowanie w rozwój młodzieży.
Serdecznie gratulujemy Pani mgr Magdalenie Wójcik-Mierzwie oraz Panu Rafałowi Kojowi – to zaszczyt mieć tak oddanych i inspirujących pedagogów w gronie nauczycieli Hoovera
Od marca poprzedniego roku szkolnego w Naszej szkole realizowane są zadania INICJATYWY ODDOLNEJ, prowadzone w ramach projektu „Laboratoria czwartej przyrody: aktywizacja społeczności lokalnych w kierunku zielonej transformacji i rozpoznawania lokalnego dziedzictwa antropocenu”. Nazwa projektu - „Orzegowskie dziedzictwo przyrodnicze w dobie zmian klimatu- założenie szkolnego ogródka ekologicznego”
Dzięki pozyskanym Funduszom Europejskim przy współpracy z Śląskim Inkubatorem Przedsiębiorczości udało się zakupić wiele pomocy dydaktycznych, potrzebnych do funkcjonowania Ogródka Meteorologicznego oraz Koła Ekologicznego. Przeprowadzona została diagnoza środowiska, problemów, zasobów, potencjału i potrzeb właścicieli ogródków działkowych. Zaangażowana została młodzież szkoły oraz mieszkańcy Orzegowa.
Główne działania oraz spotkania Koła związane z inicjatywa oddolną poruszały takie tematy jak:
1. Zmiany klimatyczne – efekt cieplarniany – wykorzystano gry dydaktyczne: Puzzle – klimat i efekt cieplarniany, papier ksero, flipczarty, magnesy, magnetyczna mapę świata.
2. Bioróżnorodność na terenie szkoły i Orzegowa – zajęcia terenowe- instalacja domków dla pszczół murarek wykorzystano lornetki, grę otwartą leśno- przyrodniczą, książki – Atlas owadów, Ilustrowana Encyklopedia ssaków., Atlas płazów i gadów Polski, Jaki to ptak?
3. Sposoby pomiarów meteorologicznych – założenie ogródka meteorologicznego – deszczomierz, termometry gruntowe, termometry zewnętrzne, bezprzewodową stacje meteo., wiatromierz.
4. Znaczenie owocujących krzewów dla życia ptaków na terenie szkoły i Orzegowie- nasadzenia krzewów – sadzimy krzewy: derenia, borówki, dzikiej róży, rokitnika, berberysu , wykorzystane zostały też szpadle.
5. Formy ochrony przyrody w Polsce – papier ksero, mapa ścienna – formy ochrony przyrody w Polsce, tablicę edukacyjną zewnętrzną – „ Cele i formy ochrony przyrody, zawieszone zostały domki dla zapylaczy.
6. Tworzymy ankietę dotyczącą obserwacji zmian klimatycznych na działkach w Orzegowie- papier ksero, gra – Ekosystem.
7. Analiza danych meteorologicznych.
Planowane działania :
1. Przeprowadzenie i analiza ankiety dotyczącej obserwacji zmian klimatycznych na działkach w Orzegowie. Uczestnicy ankiety to mieszkańcy Orzegowa – rodzice uczniów, członkowie TMO ( październik)
2. Budujemy model efektu szklarniowego- wykorzystamy pistolet na klej, klej, magnesy. ( listopad)
3. Organizacja prelekcji na temat zmian klimatycznych i sposobów zapobiegania im. ( grudzień/ styczeń)
4. Instalacja budek lęgowych dla ptaków ( luty).
W zwszłym tygodniu w naszej szkole skupialiśmy się na budowaniu atmosfery szacunku, empatii i wzajemnego wsparcia.
Podczas specjalnych lekcji rozmawialiśmy o tym, jak rozpoznawać i przeciwdziałać przemocy rówieśniczej — zarówno tej fizycznej, jak i słownej czy cyberprzemocy.
Na szkolnym korytarzu pojawiła się gazetka okolicznościowa, która przypomina, że każdy zasługuje na bezpieczeństwo i szacunek.
Ogłosiliśmy także konkurs na hasło antyprzemocowe – zachęcamy wszystkich uczniów do kreatywnego udziału! Najlepsze hasła zostaną nagrodzone.
Razem możemy więcej
Powiedzmy głośno: STOP PRZEMOCY!
Ostatni dzień obozu był dla jego uczestników ciężkim egzaminem praktycznym, który sprawdzał wiedzę i umiejętności zdobyte przez ostatnie dni. Wszyscy uczniowie zostali podzieleni na 4-5 osobowe drużyny. Zespoły z mapą w dłoni biegali po okolicy, aby zdobyć punkty za zdobycie checkpointów i wykonanie zadań m.in. udzielenie pierwszej pomocy czy poprawne założenie uprzęży do wspinaczki. Następnie wróciliśmy do pokoi i namiotów, aby je posprzątać po swojej bytności w Siamoszycach.
Koniec wyjazdu zakończył uroczysty apel, na którym nagrodzone zostały najlepsze drużyny dzisiejszego egzaminu oraz najbardziej wyróżniający się kadeci i ratownicy tego wyjazdu. Wszystkim gratulujemy.
Obóz wojskowo – survivalowy dobiegł końca. Emocje powoli opadają, ale wszyscy doskonale wiemy, że uczestnicy i kadra będą ten wyjazd długo wspominać. Wszystkim uczestnikom jeszcze raz gratulujemy determinacji i sukcesów.
Uczestnicy obozu survivalowego czyli uczniowie klasy trzeciej przez trzy dni przemaszerowali ponad 30 km. Pomiędzy miejscami noclegów, które były "pod chmurką", uczniowie uczestniczyli w zajęciach z paintballa, technik budowy schronienia podczas bytowania, rozpalania ognisk techniką z krzesiwem oraz działania na skalach i techniki wpinaczkowe. A wszystko to oczywiscie na Jurze Krakowsko- Częstochowskiej.
Cała grupa wróciła szczęśliwie o poranku do Siamoszyc.
Czwartek nie ustępował intensywnością zajęć środzie dlatego nasi obozowicze wzięli udział w zajęciach z terenoznawstwa, taktyki, wspinaczki( tzw. tyrolka), strzelectwa, survivalu oraz w zajęciach na wodzie. Dzień skończył się przy ognisku. Gdzie prezentowana była twórczość własna 6 grup (4 grupy mundurowe i 2 ratownicze), kadra była pod wielkim wrażeniem pomysłowości i spostrzegawczości obozowiczów. Ognisko uświetniły piosenki i smażona na ognisku kiełbasa.
A klasy trzecie ... nadal maszerują....
Środa była bardzo intensywnym dniem. Pobudka o 6.00 i rozruch. Po śniadaniu rozpoczęły się zajęcia w grupach z pierwszej pomocy, terenoznawstwa, chemii, sportów walki, taktyki, strzelania i wspinaczki, która ze względu na paskudną pogodę (deszcz, zimny wiatr i odczuwalną niską temperaturę) odbyły się na terenie obozowiska. Uczestnicy dowiedzieli się również jak należy się ubierać na takie wyjazdy jak nasz i jak należy się pakować. Klasa ratowniczo-medyczna, zwana przez kadrę diodami lub neonówkami, brała udział w akcji poszukiwawczej w ciemnym magazynie (imitującym ciemne i ciasne miejsce katastrofy), następnie opatrywali rannych – a krew się lała głośnikami
A klasy trzecie wyruszyły na survival. Z pełnym ekwipunkiem przemaszerowali ok.16 km w stronę Pustyni Błędowskiej. Po drodze zjedli ciepły obiad, dostarczony z głównego obozowiska. Dzień zakończyli ogniskiem.
Klasy mundurowa i OPW wysłuchały wykładu o pracy policjanta.
I tak niby zakończył się nam dzień ale tuż przed północą kadra ogłosiła alarm, gdzie wszyscy udali się na akcję ratowniczą.
Drugi dzień obozu rozpoczęliśmy już o godzinie 6.00 od porannego rozruchu. Po śniadaniu grupa klas pierwszych OPW i mundurowej pojechała pod Okiennik Wielki, gdzie odbyły się między innymi zajęcia ze wspinaczki i zjazdów. Dla większości to był pierwszy taki kontakt ze skałami, poziom adrenaliny był wysoki. Niestety deszcz pokrzyżował nam szyki i do obozu wracaliśmy autokarem. Grupy, które zostały na obozowisku miały zajęcia z pierwszej pomocy lub okopywania. A po południu kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy przyjął formę bardziej praktyczną. Klasy OPW i mundurowe szkoliły się między innymi z samoobrony, wszyscy odbyli szkolenie strażackie. Kolejny dzień kończymy wykładem, tym razem tematem byla daktyloskopia.
29. września klasy pierwsze OPW, mundurowe, ratowniczo-strażacka oraz klasy trzecie OPW, policyjne i strażacka wyjechały na obóz wojskowo - survivalowy do Siamoszyc. Po przemaszerowaniu ponad 6 km klasy mundurowe i OPW zostały zakwaterowane w Ośrodku Szkoleniowo- Wypoczynkowym „Amonit” . Następnie uczestnicy zostali podzieleni na mniejsze grupy i rozpoczęły się różnego rodzaju zajęcia: terenoznawstwo, sztuki walki, strzelanie, podstawy wspinaczki, poszukiwanie, musztra, czarna taktyka, survival, strzelanie dynamiczne, po zasłużonej kolacji wzięli udział w wykładzie.
w naszej szkole odbywają sie wybory do Samorządu Szkolnego i Mlodziezowej Rady Miejskiej.
Dziś 26.09 w naszej szkole odbywa się coroczny Europejski Dzień Języków Obcych. Językowcy z naszej szkoły zaplanowali na ten dzień kilka zadań dla uczniów. Były między innymi :
Tworzenie quizu Kahoot na temat kraju który na jednej z pierwszych lekcji klasy losowały. Pytania miały dotyczyć stolicy wylosowanego kraju, ustrój, nazwa głowy państwa, rzeki itp. Następnie przedstawiciele wzięli udział w szkolnym rozwiązywaniu quizów (wyniki w poniedziałek)
Na kolorowych trójkątnych flagach każda klasa zapisała nazwę wylosowanego kraju oraz wykonała inne polecenia organizatorów. Efekty - fotorelacja
Informuję, że w dniu 02.10.2025r ze względu na uzyskaną informację od PWiK o planowanym wyłączeniu wody lekcje będą odbywać się wg poniższego harmonogramu:
0) 7:20 - 8:00
1) 8:05 - 8:35
2) 8:40 - 9:10
3) 9:15 - 9:45
4) 9:55 - 10:25
5) 10:30 - 11:00
6) 11:05 - 11:35
7) 11:40 - 12:10
8) 12:15 - 12:45
9) 12:50 - 13:20
20 września nasi uczniowie w licznym gronie uczestniczyli w Dniu Zdrowia ❤ organizowanym na terenie szpitala w Bielszowiach. Świetnie bawili się z najmłodszymi przy malowaniu na streczu, puszczaniu baniek, pleceniu kolorowych warkoczyków i malowaniu buziek. Nie zabrakło też fachowych wskazówek i pokazów z pierwszej pomocy klas ratowniczych oraz chętnych do pomocy przy całej organizacji wydarzenia chłopców z klas wojskowych. Pogoda dopisała nam wyśmienicie 🙂
Dziękujemy bardzo za wsparcie zbiórki żywności dla FAUNY. W zbiórkę bardzo zaangażowali się uczniowie, rodzice i nauczyciele! Kolejny raz pokazaliśmy ze mamy wielkie serce dla zwierzaków!🫶❤
Powered by aSc EduPage